Co zabrać na rower

Przed wyprawą rowerową po Roztoczu warto pomyśleć o zabraniu ze sobą kilku rzeczy, żeby np. nie zaskoczyła nas pogoda i możliwy brak sklepów w najbliższej okolicy. Oczywiście inaczej będziemy się przygotowywać do półgodzinnej przejażdżki, a inaczej do całodniowej jazdy. Poniższa lista pomoże sprawdzić, czy jesteście dobrze przygotowani do spokojnej, kilkugodzinnej wycieczki połączonej z piknikiem na łonie natury. 

 

  • Kurtka przeciwdeszczowa
  • Wystarczający zapas wody w butelce lub bidonie – pamiętajmy, że latem łatwo się odwodnić, a zwiększony wysiłek spowodowany pedałowaniem oznacza, że będziemy potrzebować więcej płynów. 1,5 litra wody dziennie to zalecana ilość w zwykły dzień, w upał powinno to być więcej. Woda najlepiej gasi pragnienie i dba o nasz organizm, w przeciwieństwie np. do gęstych, słodkich soków, przesłodzonych napojów gazowanych czy alkoholu. Pamiętajmy, że zimne piwko po godzinie w plecaku czy koszyku już zimne nie będzie i raczej przyczyni się do odwodnienia organizmu. 
  • Ocieniające nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – o przegrzanie organizmu przy słonecznej czy dusznej pogodzie nietrudno. Objawy przegrzania to m.in. ogólna słabość i brak energii, suche usta i nasilający się ból głowy. Nie ryzykujmy, bo skutki mogą być bardzo nieprzyjemne i wręcz niebezpieczne.
  • Odpowiednie, wygodne ubranie, najlepiej z naturalnych, oddychających tkanin. Dobrze jest zabezpieczyć się na wypadek nagłego ochłodzenia czy ocieplenia i wiąć zarówno koszulkę jak i bluzę. Do tego buty, które dobrze trzymają się nogi i pozwolą na pewne pedałowanie – klapki mogą nie być najlepszym pomysłem.
  • Jeśli będziemy mieć odsłonięte ramiona, dekolt czy plecy, to pamiętajmy o kremie z filtrem UV. Wprawdzie nie jedziemy się opalać, ale siłą rzeczy słońce nas dopadnie. Szybkie przemieszczanie się na rowerze może być tu zwodnicze, bo wiatr na skórze odwraca uwagę od faktu, że słońce cały czas nas opala, a może już przypieka. Jeśli nie chcemy ujrzeć wieczorem w lustrze czerwonego raczka, nie zapominajmy o kremie.
  • Mapa terenu, po którym będziemy się poruszać. Lokalne mapki są do nabycia w naszej wypożyczalni.
  • Kanapki, owoce, coś słodkiego – z obecnością sklepów na trasie może być różnie, więc lepiej zabrać ze sobą coś do jedzenia. Nie pozwólmy, żeby burczenie w brzuchu zepsuło nam relaks!
  • Kocyk do rozłożenia na trawie.
  • Uwaga! Jeśli planujemy przejazd ze Zwierzyńca do Florianki lub Górecka Kościelnego trasą leśną przez teren Roztoczańskiego Parku Norodowego, musmy wcześnej zakupić kartę wstępu (4 zł/dzień lub 15 zł/tydzień, ulgowe zniżka 50%). Karty są do nabycia po drodze, w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN (potocznie zwanym muzeum), przy ulicy Plażowej 2, tel. (084) 6872 286 lub (084) 6872 066.