Najbliższa okolica

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (185 km od Kraśnika do Lwowa) zabierze rowerzystów do najciekawszych miejsc w regionie, a Zwierzyniec i jego okolice zapewnią niezapomniane wrażenia każdemu. Czy to miłośnik natury, historii, architektury, sztuki, sportu czy leniuchowania – Roztocze Środkowe, ze swoją stolicą w naszym urokliwym miasteczku, ma do zaoferowania to wszystko i jeszcze więcej.

 

Czego nie można pominąć w Zwierzyńcu

  • Nocnego widoku kościółka na wodzie z pierwszej połowy XVIII wieku
  • Zespołu bydunków zarządu dawnej Ordynacji Zamojskiej, z pierwszej połowy XIX wieku
  • Spaceru na szczyt rezerwatu ścisłego Bukowa Góra (obowiązują karty wstępu w cenie 4 zł za dzień/2 zł ulgowa lub 15 zł za tydzień, do nabycia w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego)
  • Przejazdu piękną i bezpieczną trasą rowerową do Izby Leśniej i stadniny konika polskiego we Floriance – 7 km (karty wstępu jak wyżej), lub dalej, do Górecka Kościelnego – 12 km
  • Spotkania z konikami polskimi, przemierzającymi swobodnie rozległe obszary RPN

 

kosciolek_noca

 

Kraina pomników

W samym tylko Zwierzyńcu znajduje się tyle przeróżnej maści pomników historycznych i religijnych, że na jednego mieszkańca przypada ich aż 50, co stanowi rekord w skali całego kraju. Jednym z najniezwyklejszych, a zarazem najstarszych, jest pomnik upamiętniający zwycięską walkę z plagą szarańczy z 1711 roku, stojący w miejskim parku środowiskowym. Nie należy on być może do najbardziej atrakcyjnych wizualnie, ale w kategorii oryginalności  plasuje się zdecydowanie wysoko – drugiego takiego nie ma na świecie.

(Na podstawie tekstu Marka Marcoli, opublikowanego na stronie Miasta i Gminy Zwierzyniec)

 

Ciekawostką jest również pomnik postawiony przez Marysieńkę Sobieską ku upamiętnieniu jej psa. Dotrzeć do niego można tylko podczas srogiej zimy, po zamarzniętej tafli Stawu Kościelnego – znajduje się na jednej z jego wysp.

 

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie

Naprawdę! W oddalonym o 10 km od Zwierzyńca Szczebrzeszynie znajdziemy rzeźbę słynnego chrząszcza.  A dojechać tam rowerem możemy np. trasą przez Wywłoczkę – wieś o niepowtarzalnej nazwie.

 

owad-web

 

Piekiełko

Wielbiciele przygody będą mieli okazję sprawdzić swoją orientację w terenie (a może swoje szczęście) w niesamowitej sieci wąwozów lessowych w okolicach Kawęczynka, między Zwierzyńcem a Szczebrzeszynem. Wąwozy przeplatają się tam ze sobą w rozmaitych kierunkach, a ściany niektórych osiągają wysokość 20m. Rowerem lepiej wybrać się tam o suchej porze, jeśli nie chcemy mieć pojazdu zalepionego grubą warstwą lessu.